Tajemná síla intuice! Co to vlastně je a k čemu nám může sloužit?

- REKLAMA -

Mnoho lidí na ní dá, jako na jakýsi šestý smysl, který jim pomáhá v rozhodování a určuje směr jejich konání. Co ale to zvláštní slovo vlastně označuje a je moudré vynechávat při každodenních volbách své ratio (tedy rozum) a spoléhat jen na instinkt?

- Reklama -

Slovo intuice nebo intuitivní je často skloňované a užívané nejen ve světě umění, ale i mezi obyčejnými lidmi.

The NASA/ESA

O intuici se na psychologických serverech píše jako o jakési předtuše, tichém hlasu v hlavě. Jisté je, že nejde o nic zřetelného a jasně pojmenovatelného, ale spíše o náhled či vhled, který přijde, když má a pak zase zmizí.

Máme v hlavě něco jako vnitřní kompas? České synonymum by mohlo představovat slovo tušení. Intuice je také podmíněná zkušeností: různě prožité situace, následky a důsledky, v nás zůstávají zaryté jak sekyra v lesní kůře a pomáhají nám v opakujících se životních chvílích nechybovat a rozhodovat se správně.

Intuice se objevuje ve filozofii i psychologii: zmiňoval a kritizoval ji už Platón, který byl toho názoru, že každý “bleskový náhled” by měl být následně podroben kritické reflexi rozumu.

O intuici, jejím významu a různých jejích podobách pak ve velkém diskutovali i všichni následující filozofové od Descarta až k Nietzschemu. Psychologovi Jungovi pak pojetí intuice a racionality na dvou odlišných koncích přímky posloužilo k vytvoření známého vzorce osmi lidských archetypů.

Další vzrušující informace o tomto zajímavém tématu naleznete na další straně.


Pokračování na další straně


1
2
( 1 z 2 ) Další »
- REKLAMA -

Další témata
SHARE