Co se s námi děje 30 sekund před smrtí? Tento vědec to prozradil!

Smrt může být pro mnohé nepříjemným tématem k rozhovoru. Lidé se vyhýbají dokonce i pomyšlení na to, že jednou zemřeme, nicméně smrtelnost je zkrátka faktickým aspektem našeho života, a neměli bychom se tedy tvářit, že neexistuje.

0
56574

Možná, že kdybychom věděli více o tom, co se s námi v této osudné chvíli stane, náš strach by se zmírnil. Přestože je nám všem dobře známo, že nevyhnutelně jednou zemřeme, stále nevíme, co se v ten moment ve skutečnosti bude dít. Budou po vašem boku zpívat andělé? Uvidíme světlo na konci tunelu? Nebo se narodíme jako někdo jiný?

Tolik otázek a tak málo odpovědí

Lidé z časopisu Vice se však rozhodli tuto záležitost s pomocí vědců prozkoumat. Australský neurolog Dr. Cameron Shaw provedl pitvu lidského mozku, aby ukázal, co se v něm odehrává několik sekund před smrtí. Daný mozek patřil ženě, která své orgány darovala australské Univerzitě Deakin jakožto příspěvek vědě.

Shaw při pitvání mozku popisoval jeho strukturu a vysvětloval, jak jeho složení ovlivňuje proces umírání.

Neurolog uvedl, že mozek se v průběhu milionů let vyvíjel v určitých vrstvách, které nabývaly na složitosti stejně jako vyvíjející se lidské tělo. Vědci se domnívají, že jako první se vyvinula bazální ganglia, jeho nejprimitivnější součásti, které ovládají základní potřeby jako hlad, libido či pohyb.

Postupně se vyvíjely sofistikovanější vrstvy

Kolem této vrstvy se následně vyvinuly struktury, které řídí intelektuální a emoční funkce – hipokampus a spánkový lalok, které nám přidaly paměť či schopnost se učit. Jako poslední se podle všeho vyvinula mozková kůra, která se skládá ze čtyř laloků a řídí naši morálnost a schopnost plánovat do budoucna.

- REKLAMA -
 

Sponzorovaný obsah