5 tipů ohledně výchovy dětí z Japonska, které bychom měli zkusit i u nás v Čechách.

- REKLAMA -

Japonské děti mají ve světě velmi dobrou pověst. Zpravidla bývají zdvořilí, přátelští a současně se nebrání tomu, probudit v sobě divokost. V Japonsku málokdy potkáte plačící dítě v supermarketu (i když výjimky se samozřejmě najdou).

- Reklama -

Myslíme si, že to není náhoda a že bychom se měli inspirovat různými výchovnými “fígly”, které japonské rodiče dlouhodobě aplikují. Pojďme se podívat na některé z jejich principů, které jsme pro vás shromáždili.

Vztah mezi matkou a dítětem je těsnýV Japonsku je spojení mezi matkou a dítětem velmi silné, a to nejen po psychické stránce.

Matky se svými dětmi pravidelně (a do určité doby samozřejmě) spí a nosí je takřka permanentně na popruhu, který zajišťuje fyzickou blízkost.

Vztah mezi matkou a dítětem je velmi komplexní a hluboce emocionální: matky se snaží své děti maximálně chápat a být s nima v emočním propojení, jejich dítě je pro ně vším a snaží se mu plně naslouchat, což neznamená, že by jen plnily jejich rozkazy: zkrátka jsou tu ale stoprocentně pro ně.

Do pěti let jim zpravidla umožňují dělat, co uznají za vhodné. Cizinci to často považují za přehnaně benevolentní, ale to je omyl: děti, které mají volnost a cítí, že jim rodiče nechávají prostor, si přirozeněji a snáz najdou vlastní hranice a později jsou svobodnější i zodpovědnější, stejně tak mají sami o sobě lepší mínění, než kdyby byli v ranném dětství neustále káráni.

Takový přístup také v dětech probouzí tzv. amé (toto označení je unikátně japonské, jinde se nepoužívá), které značí pocit náklonnosti, touhy milovat, připoutání. Vzájemná láska se probouzí i mezi mladšími a staršími sourozenci, kteří o sebe mají tendenci více a láskyplněji pečovat.

Čím více rodiče své děti podporují, tím jsou posléze sebevědomější, schopnější navazovat pevné přátelské svazky a vyhýbají se jim psychické poruchy.

Japonský výchovný systém

Lidé jsou si v Japonsku mezi sebou přirozeně rovní. Na fotce pod tímto textem tak například vidíte japonskou princeznu Ayako (druhá zprava), jak sportuje se svými spolužačkami na atletickém turnaji v Tokiu tzv. jako by se nechumelilo.

Podle proslulého japonského výchovného systému jsou považovány od početí do doby pěti let za perfektní, bez ohledu na to, jak moc se jim daří nebo nedaří.

Od 5 do 15 let je ve zvyku sloužit a pomáhat druhým: děti se tak přirozeně učí solidaritě, pomoci a ohleduplnosti. Od 15 let dál jsou pak děti považovány za rovné s dospělými a je s nimi tak i zacházeno

Mnoho lidí tento způsob výchovy nechápe správně: jeho smyslem je vštípit jedincům fakt, že jejich osobní zájmy nejsou na první místě, že důležitější je to, co přinášejí do velkého kolektivu japonské společnosti. Takový způsob výchovy eliminuje u dětí stres, omezuje strach z neúspěchu a celkově vytváří harmonické osobnosti.


Pokračování na další straně


1
2
( 1 z 2 ) Další »
- REKLAMA -

Další témata
ZDROJBrightside.com
SHARE