Na měsíc už 45 let nevkročila lidská noha! Proč tomu tak je?

- REKLAMA -

Psal se rok 1969, když poprvé kosmonauti NASA vstoupili na měsíc. Amerika se tím momentem stala vítězem nepsaného závodu o to, která z velmocí dobude toto území jako první. Od té doby ovšem uplynulo skoro 45 let, po kteréžto době se člověk na Měsíci neobjevil. Čím to je?

- Reklama -
Kosmonauti v tréninkovém centru NASA

Jako prvními lidmi na Měsíci, jak se všeobecně ví, byli Neil Armstrong a Buzz Aldrin a odehrálo se to v červenci 1969, v televizích po celém světě to tenkrát sledovalo přes půl miliónu lidí.  Přistát do těchto končin se zadařilo v průběhu dalších tří let ještě dalším deseti lidem americké národnosti a to v různých typech kosmické lodě Apollo. Rokem 1972 se ovšem tato slavná éra ukončila.Od té doby se různým lodím podařilo přistát na Marsu, který je vyhledávanou a poctivě zkoumanou “destinací”, kam se různé společnosti pomalu chystají prodávat letenky pro každého, kdo má peníze a čas, mluví se o jeho postupné kolonizaci a možnosti života zde, ale na Měsíc jako by se zapomnělo. A to cesta na Měsíc není nijak extrémně dlouhá: trvá jen tři dny. Čím to tedy je, že se na něj nikdo v dohledné době nechystá?

Důvod je jednoduchý: peníze. Finance, které má NASA k dispozici ročně od prezidenta Trumpa, činí 19,5 miliardy dolarů. Protože všechno, co se týče vesmírného výzkumu, je extrémně nákladné, stačí tahle částka k mnoha různým činnostem, na výlet na Měsíc to ovšem nestačí.

Pro NASA jsou v tuhle chvíli přednější právě cesty na Mars a možnosti, které ji přináší tato planeta. Ty jsou samozřejmě extrémně drahé. Oproti rozpočtu, který má k dispozici amůmerická armáda, musí navíc kosmické týmy počítat s částkou o 580 miliard dolarů menší: ano, to znamená že rozpočet na zbrojení dosahuje v USA až 600 miliard dolarů.

Jaká je budoucnost vesmírných cest a podíváme se v  dohledné době opět na měsíc? Na tyto otázky odpovídáme na druhé straně.


Pokračování na další straně


1
2
( 1 z 2 ) Další »
- REKLAMA -

Další témata
ZDROJZajimavysvet.eu
SHARE