Modří lidé nebo život v bublině? Těmto 8 nejvzácnějším zdravotním poruchám jen těžko uvěříte!

- REKLAMA -

Pokud rádi sledujete seriál Dr. House, určitě vás zajímají zvláštnosti ze světa vzácných onemocnění. Někdy se totiž objeví taková nemoc nebo porucha, které lze jen těžko věřit. Ale příroda si s námi pohrává a tak dá občas někomu do vínku něco opravdu jedinečného. Jenže to neznamená, že by o to kdokoliv z nás stál. Posuďte sami.

- Reklama -

1. Prader-Williho syndrom

Také máte někdy pocit, že jste bezední a pořád byste něco jedli? Tenhle pocit má občas asi opravdu každý. Ale většinou máme přeci jen své hranice. Ne však lidé s Prader-Williho syndromem. Ti mají chuť k jídlu neustále a jednoduše nikdy nemají dost.

Jedná se o poruchu, která se projevuje jen u zlomku populace. Tito lidé mají už od malička narušený sací reflex, mívají také mírnou retardaci a sklony k život ohrožující obezitě. Porucha je způsobena neaktivním nebo chybějícím segmentem na 15. chromozomu.

- Reklama -

2. Üner Tanův syndrom

Další název onemocnění, který vám asi vůbec nic neřekne. Také, aby ano. Jedná se totiž o syndrom, který poprvé popsal turecký neurolog Üner Tan. V několika tureckých rodinách v chudinských oblastech totiž byli objeveni jedinci, kteří neumí chodit vzpřímeně po dvou, jako normální lidé. Místo toho chodí po čtyřech, což vypadá už na první pohled opravdu zvláštně.

Tento syndrom zapříčiňuje to, že nemocní jedinci mají narušenou rovnováhu a koordinaci pohybu, také trpí retardací, a v určitých fázích poruchy dokonce nemají pojem o čase nebo ani neumí mluvit. Lékaři později zjistili, že minimálně v jedné z rodin, kde se onemocnění objevilo, došlo ke svazku pokrevně příbuzných rodičů, což nemoc způsobilo.

3.Polydaktilie

Polydaktilie je porucha, která se projevuje zvýšeným počtem prstů na rukou či nohou. Nemoc není nijak fyzicky závadná, spíše jen esteticky. Prsty bývají dost často funkční a jejich počet je různý.

Nejčastější formou je ale 6 prstů, tedy jen o jeden prst na končetině navíc. Lidé s více prsty byli v některých kulturách považováni za božské bytosti.

4. Nepovedené tetování

V tomto případě se nejedná o žádnou vrozenou poruchu nebo obecně známou nemoc, ale o výjimečný případ. Jeho „hlavním hrdinou“ byl 21letý muž z Íránu, který si nechal udělat tetování na nezvyklé místo, a to přímo do rozkroku. Jenže čerstvé rány v kůži nepřestávaly bolet a krom toho měl muž ještě další problém.

Neustupující částečnou erekci. Když s tím přišel zhruba po třech měsících k lékaři, byla mu odsáta kreva  provedena další vyšetření, ale nic nezabralo. Muž se nakonec rozhodl, že se s tím smíří a lékařskou pomoc už nevyhledal.

Pokračujte na další stranu. 

- Reklama -

Pokračování na další straně


1
2
( 1 z 2 ) Další »
- REKLAMA -

Další témata
SHARE