Nemůžete vystát, když vedle vás někdo hlasitě žvýká? Možná jste geniální!

Všimli jste si, že vás až nepochopitelně vytáčí, když lidé vedle vás pijí, žvýkají, chroupají, koušou si nehty, srkají, hltají, klikají, posmrkují, pískají, funí, nebo třeba dýchají? Může to znamenat, že jste nadprůměrně tvořiví.

0
7294

Některým lidem se dost možná začne zvedat tep, jen když to čtou. Pokud jste jednou z těchto nešťastných duší, máme pro vás novinku: trpíte tzv. misofonií.

Doslovnou definicí misofonie je nenávist vůči zvuku.

Avšak lidem, kteří jí trpí, nepůsobí zlost vše, co slyší. Jedná se o konkrétní spouštěče, které můžou vést až k téměř nekontrolovatelnému hněvu. Misofonici vědí, že jakmile uslyší jeden z těchto spouštěcích zvuků, kterým může být například hlasité žvýkání či chrápání, nelze ho odfiltrovat. Jejich pozornost se na něj upne a zachvátí vás touha říci jeho původci, aby s tím ihned přestal.

Trpíte touto poruchou také vy? Pokud ano, tak nezoufejte. Může to totiž také znamenat, že jste geniální!

Nemluvíme zde však o nějaké mírné netoleranci některých zvuků, jedná se o poměrně vážnou poruchu, která vyvolává velmi silné emoce a může mít nesmírně škodlivý vliv na mezilidské vztahy. Pro tyto lidi je totiž například nesnesitelné, když sedí u stolu s rodinou a někdo z nich žvýká s otevřenými ústy.

Misofonik se v ten moment není schopen zapojit do konverzace.

Veškerou svou pozornost a energii totiž soustředí na to, aby nezakřičel: „Zavři už tu hubu!“ Tato porucha paradoxně nepostihuje nejvíce ty, kteří jí trpí, ale právě jejich nejbližší. Může vést k zuřivým hádkám kvůli naprostým maličkostem, jako je například srkání čaje.

Rodinný kruh však pro misofonika není jediným stresujícím prostředím.

Možná ještě horší může být také práce. Sedět v kanceláři vedle někoho, kdo neustále vydává nějaké spouštěcí zvuky, je neskutečně frustrující a pro tyto lidi je to jako mučení. Tyto zvuky opět způsobí, že se nesoustředíte, což velmi negativně ovlivní vaše pracovní výsledky.

Dá se s misofonií tedy něco dělat? To se dozvíte na další straně!

- REKLAMA -
 

Sponzorovaný obsah