Víte, jak správně vyndat klíště? Přinášíme vám 7 kroků, jak na to!

- REKLAMA -

Máme tady opět léto, a s ním se také spousta lidí vydává do přírody. Tam na nás ovšem mohou číhat různá nebezpečí, jako je právě klíště. Pojďte se s námi podívat, jak klíště správně vyndat, a jak předcházet jeho zakousnutí.

- Reklama -

Zná to nejspíše každý z nás. Vyrazili jste si na procházku do přírody, a když jste se vrátili domů, tak jste na pokožce objevili zarudlé místečko a v něm přisáté klíště. My vám zde přinášíme 7 účinných kroků, jak klíště vytáhnout.

Na obrázku můžeme vidět přisáté klíště.

KLÍŠTĚ

Klíště se živí krví savců, plazů a ptáků, kterou z nich vysává. Je to parazit, který je nebezpečný právě přenosem nejrůznějších infekčních chorob. Vývoj klíštěte trvá přes stádium larvy a nymfy asi 1 až 2 roky a během tohoto procesu vystřídá zhruba 3 hostitele. Samec narozdíl od samice v dospělosti krev již nepřijímá, pouze se páří.

1. Je nutné se pořádně prohlédnout

Před tím, než se klíště přisaje, tak místo nasliní. Jejich sliny totiž obsahují protizánětlivé látky, které zabraňují svědění. Není proto dobré spoléhat na to, že případné klíště naleznete podle svědění.

Asi jako základní pravidlo by mělo být, že se po každém pobytu v přírodě důkladně prohlédnete. Klíště se na pokožce může ukrývat opravdu kdekoli, a tak je dobré si na pomoc přizvat například člena rodiny, který vám zkontroluje špatně dostupná místa jako třeba záda. Pokud nikoho takového po ruce nemáte, tak je možné použít zrcátko.

Klíšťata se nejčastěji vyskytují v těchto místech: 

  • Pokožka hlavy
  • Třísla
  • Podpaží
  • Podkolenní jamka
  • Za ušima
  • Intimní partie

jak vytáhnout klíště

2. Když objevíte klíště

Přisáté klíště představuje potenciální infekční onemocnění, a tak se ním vůbec nepárejte. Máte-li po ruce nějaké rukavice, tak je dobré je mít na sobě při vyjímání klíštěte.

Pokud rukavice ani třeba pinzetu nemáte, tak můžete klíště vytočit pouze prstem bez jakýchkoli pomůcek. K tomu ovšem přistupujte jen v opravdu naléhavých situacích.

Další tipy naleznete na další straně.


Pokračování na další straně