Je pro vás tato fotografie děsivá? Pak byste si měli přečíst toto!

- REKLAMA -

Strach. Udržel naše předky naživu. Díky strachu žijeme a dokážeme si uvědomovat nebezpečné situace. Nebezpečná zvířata, hmyz, nepřátelé, to všechno jsou reálné hrozby…Ale co když se bojíme i něčeho, co vlastně není ani viditelné? Například plyšového medvěda s lidskými zuby nebo podivného psa s širokým „úsměvem“? Existují tajemné obrázky a výjevy, které nám nahánějí husí kůži, aniž bychom vlastně věděli, proč. Ze kterých z nich lidé doslova šílí strachy?

- Reklama -

Psycholog James Geer, který se věnoval výzkumu lidského strachu, společně s výsledky výzkumu vytvořeného světoznámým Gallupovým ústavem sestavil žebříček věcí, kterých se lidé bojí nejvíce.

Mezi těmito věcmi se nejčastěji objevil strach ze smrti o samotě, strach z pavouků. Výšek, vody, kriminality či teroristických útoků.

Ano, tyto věci mohou být pro někoho důvodem ke strachu, ale…jsou děsivé? Jsou děsivé natolik, že nás mohou pronásledovat v těch nejhorších nočních můrách?

Reddit.com

Spisovatel Stephen King, který se věnuje psaní hororů, rozděluje strašidelné věci na tři typy – znechucení, hrůzu a děs.

Znechucení přichází ve chvíli, kdy vidíme něco nechutného, morbidního, z čeho je nám prostě zle.

Hrůza nás pohlcuje v případě, že vidíme obrovského pavouka, kterého se bojíme nebo si třeba představujeme, že jsme uvízli v tmavé místnosti a nevíme, kudy ven.

Děs nás oproti tomu popadne ve chvíli, kdy se nás týká něco, co si nedovedeme rozumově vysvětlit.

Pexels.com

Když například cítíme chladný dech za krkem, aniž by za námi někdo stál, to je něco, při čemž člověku doslova ztuhne krev v žilách.

Na tento typ strachu však příliš studií provedeno nebylo. Děsivé věci se totiž pohybují na hranici mezi absolutní hrozbou a něčím, co vlastně hrozbou vůbec není.

Co tedy dokáže lidi opravdu děsit, aniž by k tomu byl nějaký racionální důvod? Pokračujte na následující stranu.


Pokračování na další straně


1
2
3
( 1 z 3 ) Další »
- REKLAMA -

Další témata
ZDROJwww.videacesky.cz
SHARE