Stáhněte si všechny informace, které o vás Facebook ví! Zde je návod, jak na to

Není žádným tajemstvím, že sociální média radikálně změnily způsob, jakým komunikujeme s přáteli, rodinou a takřka s kýmkoli. A přestože sociální sítě jako Facebook či Twitter v našich životech hrají obrovskou roli, mohou rovněž představovat značné nebezpečí pro naše soukromí.

0
2846

Nedávno se na veřejnost dostala zpráva, že firma Cambridge Analytica využila osobní údaje více než 50 milionů uživatel Facebooku bez jejich svolení, a to především proto, aby mohla co nejpřesněji cílit personalizované volební reklamy podporující Donalda Trumpa na americké voliče během prezidentské kampaně v roce 2016.

Facebook nese značnou část viny

O porušení předpisů ze strany firmy Cambridge Analytica totiž věděl již od roku 2015, avšak suspendoval ji teprve nedávno. Cambridge Analytica do té doby shromažďovala uživatelská data z Facebooku, a je tak vysoce pravděpodobné, že k údajům tisíců uživatel se dostala ilegálně.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v rozhovoru pro CNN uvedl:

„Došlo k velkému narušení důvěry a moc se za to omlouvám. Naší základní zodpovědností je chránit údaje lidí a pokud to nedokážeme, nezasloužíme si příležitost lidem sloužit. Nyní je naší zodpovědností zajistit, aby se nic podobného již neopakovalo.“

Když však nyní pomineme kauzu s firmou Cambridge Analytica, důvody k obavám zde stále jsou.

Facebook o vás totiž ví neuvěřitelné množství informací, protože ukládá téměř každou interakci, kterou jste na jeho stránkách od své registrace provedli.

Ví například o všech časech vašich přihlášení, událostech, na které jste byli pozváni, lidech, které sledujete, vašich přátelích, rodném městě, zprávách, které dostáváte či posíláte, či všech statusech, které jste kdy zveřejnili.

Je to až šokující, kolik informací sociálním sítím poskytujeme, aniž bychom si to uvědomovali.

Mezi ty více soukromé pak patří například čísla kreditních karet či telefonní čísla. V zásadě se jedná o záznam celé vaší historie na Facebooku, který tato data následně využívá, aby se o vás dozvěděl více.

Hlavní riziko tkví tedy v tom, že se k těmto informacím mohou dostat také neoprávněné třetí strany.

Informace o vás se tak, aniž byste chtěli, mohou dostat do neoprávněných rukou a vy už nemáte šanci ovlivnit, co se s nimi bude dít. Důkazem budiž právě zmíněný skandál s firmou Cambridge Analytica.

Na další straně vám proto ukážeme, jak si můžete stáhnout svou vlastní kopii veškerých dat, která na vás Facebook má.

- REKLAMA -
 

Sponzorovaný obsah