70% řidičů v tomto nemá jasno. Víte jak je to správně?

Češi umějí vařit pivo, péct perník, ušít kvalitní boty a šaty, ale řídit svá vozidla tak, aby včas udělala pruh pro záchranné jednotky, je pro ně doslova španělská vesnice!

0
10731

Všichni, kdož sedíme za volantem, to známe. Před námi kolona, která zpomaluje a po pár metrech stojí. AutaProsil o pomoc! Řidiči kolem něj jen projížděli. Pak přijelo černé auto. jedno na druhém, bez mezer…a najednou slyšíme výstražné tóny sanitky, nebo hasičů, policie. Musíme uhnout, to je podle vyhlášky povinnost.

Ale kam? Místo není a když, tak minimální…a tak se všichni cpeme porůznu všelijak a snažíme se vytvořit aspoň kousíček místa, aby záchranáři mohli projet. Tedy alespoň ti, kteří vědí, že jde někomu o život. Hulváti stojí. Co bych uhýbal, objeďte si mě. Ale kudy? A přitom zákon hovoří jasně!

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, vydaným a účinným ke dni 01. 07. 2006, § 41 odst. 7 říká:

(7) Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.

Představte si, že záchranka spěchá pomoci někomu z vašich blízkých a nedostane se včas, protože kdosi nepovažoval za nutné udělat jí místo na projetí. Jak se při té myšlence cítíte?

Jak tedy vytvořit pruh pro Integrovaný záchranný systém (IZS)? Tuto otázku vám názorně zodpoví obrázky na další straně.

- REKLAMA -
 

Sponzorovaný obsah