5 jídel a nápojů, které kdysi byly na lékařský předpis. Jak na tom jsou nyní?

- REKLAMA -

Dnešní člověk má na výběr z obrovského množství pochutin. Přesně víme, co zdravé je a co není a podle toho si vybíráme. Složení nám jasně říká, jaký je obsah a internet nám poradí, co je zdravé a co není. Dřív to ale lidé tak snadné neměli.

- Reklama -

Mnoho potravin, které dnes považujeme za nezdravé a užíváme si je ze zdravotních důvodů jen zřídka, byly v minulosti považovány za léčebné a až čas ukázal, jak je to doopravdy. Pojďme si jich několik projít.

Grahamové krekry


Tak třeba tzv. Grahamovy krekry, jejichž “vynálezcem” je Sylvestr Graham. Ten byl aktivním propagátorem zdravého životního stylu a vegetariánství. Právě krekry byli součástí jednoho z jeho balíčků, který se jmenoval Grahamova dieta a obsahoval samé domněle zdravé potraviny.

Jídlo v tomto balíčku mělo potlačit v lidech zvláštní chutě a podporovat soustředěnost. Mýtus kolem jejich zdravotní prospěšnosti se ale naplnil roku 1851, kdy vlivem dlouhodobé soustředěné konzumace svých potravin zemřel jejich zakladatel Graham. Přímější důkaz o tom, že všechno bylo asi trochu jinak, už dostat nelze.

Kukuřičné lupínky


Velkými podporovateli a následovníky byli bratři doktor John Harvey Kellogg a Will Keith Kellogg. Ti jsou považováni za “strůjce” kukuřičných lupínků. Celé se to stalo tak, že jednoho dne omylem nechali na sporáku kousky pšenice a odešli pryč. Když se vrátili, kousky byly příjemně rozpečené a navíc jedlé. Vzali tedy na sporák kukuřici a pokračovali ve stejném postupu jako s pšenicí.

Tímto krokem se jim podařilo způsobit malou “revoluci” v gastronomii. Následně začali vydávat a vyrábět lupínky ve velkém a pod značkou Kellogg’s Corn Flakes je distribuovali v rámci zmíněného ozdravného balíčku Grahamova dieta. Měli prý pomáhat s těžkostmi a při snižování tužeb spojených s “morálně destruktivní” životasprávou. Úplně se to ale nikdy ověřit nepovedlo.

Pokračování na další straně.


Pokračování na další straně


1
2
( 1 z 2 ) Další »
- REKLAMA -

Další témata
ZDROJEmefka.sk
SHARE