10 opravdu podivných faktů, které dokazují, že je naše tělo úžasný a zároveň záhadný mechanismus

- REKLAMA -
- Reklama -

1. Náš mozek je největším úložištěm na světě

© General Electric / washingtonpost

Kdybychom přirovnali náš mozek k flash disku, tak je to rozhodně ten největší ze všech. V přepočtu je schopen pojmout až 2,5 milionu GB informací, což je ekvivalent například k 300 let dlouhým videím.

Paměť v lidském mozku dosahuje nejlepší výkonnosti kolem 25. roku života a kolem 50. roku začne její kapacita klesat. Především v pozdějším věku je tak třeba paměť dostatečně trénovat.

- Reklama -

2. Lidské tělo dokáže zpomalit veškeré probíhající procesy, aby nás ochránilo před utopením.

© pearsoncollegemarinescience

Tomuto efektu se říká tonoucí efekt. Jakmile váš mozek zjistí, že jste ponořeni ve vodě, zpomalí se vám srdeční frekvence, díky čemuž dojde k nižšímu průtoku krve do orgánů, aby se ušetřilo co nejvíce kyslíku.

Čím hlouběji se potápíte nebo čím déle ve vodě zůstáváte, tím pomalejší vaše srdeční frekvence bude.

3. Novorozené děti jsou extrémně silné

© imgur / @ SleepIsForTheImgurless © imgur / @ CarlosWeiner

Novorozené děti mají obrovskou sílu v porovnání se svou velikostí i váhou. Pokud byste dítě pověsili na hrazdu, dokázalo by se zde udržet opravdu dlouhou dobu, aniž by se unavilo. Tento tzv. palmární neboli úchopový reflex jsme zdědili po našich předcích.

Je to podobně jako u opic, jejichž novorozená mláďata se dokážou matky pevně držet, aby nespadly. Děti ztrácejí tuto schopnost přibližně ve 3 měsících věku.

4. Délka veškerých cév v našem těle by odpovídala tomu, aby vystačila na obtočení Země 2,5x kolem rovníku

© instagram / mokie16 © imgur / Nolongeralurker16

Kdybyste z lidského těla vyndali všechny cévy a dali je za sebou do jedné linie, pak by tato linie měla délku kolem 360 tisíc kilometrů.

To je dost na to, aby cévy obtočily Zemi hned dva a půl krát. A víte, kolik litrů krve napumpuje srdce za celý náš život? Jedná se o ekvivalent k naplnění až tří olympijských bazénů (5,7 milionu litrů).

5. Mužská prsa dokážou produkovat mléko

Všechny lidské bytosti nehledě na pohlaví, mají mléčné žlázy, mléčné kanálky i bradavky. K produkci mléka tak mohou být stimulovány i mužské bradavky. Něco takového může být způsobeno například hormonálními změnami zaviněnými nadměrným stresem.

Pro další superschopnosti vašeho těla pokračujte na následující stranu. 

- Reklama -

Pokračování na další straně


1
2
( 1 z 2 ) Další »
- REKLAMA -

Další témata
ZDROJwww.brightside.me
SHARE