10 superschopností novorozených miminek, které v dospělosti ztratíme

- REKLAMA -

Na světě existují tisíce různých jazyků a dialektů, ale slovo „máma“ zní ve všech jazycích téměř stejně. Proč? Děti si ho jednoduše vybraly. Slabika „ma“ je pro malé děti totiž nejsnadněji vyslovitelná a proto právě slovo „mama“ bývá jedním z prvních. V následujícím článku s ulžete podívat na 10 zajímavých faktů, díky nimž jsou novorozené děti tak specifické.

- Reklama -

1. Proč děti v noci pláčou, i když nemají hlad a cítí se dobře?

- Reklama -

© Depositphotos

Existuje určitá teorie o tom, že děti v noci pláčou proto, aby zabránily svým rodičům zplodit další sourozence. Autor této teorie David Haig uvádí, že se tato schopnost vyvinula u dětí v průběhu evoluce, protože má dítě daleko větší šanci na přežití, když jeho matka nemá žádné další potomky.

2. Jak se vyvíjí mozek?

Jakmile se dítě narodí, mozek začne růst opravdu rychle. Během tří měsíců dosáhne až poloviny velikosti dospělého mozku. Podle vědců dokážou děti používat mozek už v děloze své matky, například rozeznají její hlas, dokážou vidět záblesky světla nebo i oblíbenou píseň.

3. Proč si nedokážeme zapamatovat vše z našeho dětství?

© Depositphotos

Dětská neboli infantilní amnézie je fenomén, kvůli němuž si nejsme schopni zapamatovat nic z prvních let našeho života. Vědci neví, proč tomu tak je, ale jedna ze studií ukázala, že proces tvorby nových mozkových  buněk je mnohem rychlejší než u dospělých a tyto nové buňky nahrazují ty staré. Právě ty staré buňky udržují naše rané vzpomínky.

4. Jak je možné, že miminka sama najdou matčinu bradavku, když jsou položeny na matčino bříško?

Když položíte novorozené miminko na matčino bříško v první hodině jeho života, bude schopné samo najít bradavku. Děje se tak díky tomu, že bradavky mají stejný pach jako plodová voda, v níž děti strávily 9 měsíců svého prenatálního života. Mimochodem, lidské chutě se vyvíjejí právě v děloze. Když matka například hodně jí cibuli, její pach je v děloze cítit. V dospělém životě pak lidé často mají rádi přesně ty věci, které v těhotenství jedly i jejich matky.

5. Jak novorozenci vnímají svět?

© Depositphotos

Novorozené děti vidí svět černobíle s odstíny šedé. Navíc nevidí věci vzdálené dále než 30 cm. Respektive dokážou rozeznat objekty, ale hodně rozmazaně. Ideální délka je 20 centimetrů, protože to je přibližná vzdálenost, na jakou jsou vzdáleni od obličeje své matky při kojení.

Pokračujte na následující stranu.

- Reklama -

Pokračování na další straně


1
2
( 1 z 2 ) Další »
- REKLAMA -

Další témata
ZDROJwww.brightside.me
SHARE